Počet výsledků: 36

Otevřít filtraci

Krevní transfuze nebo jen zkráceně transfuze je převod krve nebo krevního produktu od jednoho člověka (dárce) jinému člověku (příjemci). Transfuze se podává např. v případě šoku, velké ztráty krve (v důsledku závažného úrazu apod.) nebo těžké anemie, a často zachraňuje život. Krev dárce a příjemce musí být kompatibilní ve smyslu AB0 systému i Rh systému. Odvozené přídavné jméno je transfuzní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz transfuze, transfuzní apod.

Transfuze je zkrácený název pro krevní transfuzi. Viz také trans-.

Intrauterinní transfuze je odborný název pro nitroděložní transfuzi. Viz také intrauterinní, transfuze.

Syndrom feto-fetální transfuze neboli TTTS (zkratka pochází z anglického názvu twin-to-twin transfusion syndrome) je závažná komplikace, která se někdy může vyskytnout u vícečetného těhotenství. V případě TTTS nejsou krevní cévy v placentě rovnoměrně rozloženy – a kvůli tomu vzniká nerovnováha v krevním zásobení obou plodů. K jednomu z plodů se dostává méně krve, než by potřeboval, a hrozí mu podvýživa a selhání orgánů. Naopak k druhému z plodů se dostává krve příliš mnoho, proto je přetěžováno jeho srdce a hrozí mu související komplikace. Pokud není TTTS včas diagnostikován a léčen (např. pomocí fetoskopicky řízené laserové fotokoagulace), hrozí vysoké riziko potratu, úmrtí jednoho či obou plodů, případně vrozených vad či postižení přeživšího plodu (např. nedostatečně vyvinuté, poškozené nebo chybějící končetiny, prsty nebo různé orgány (včetně mozku), zvláště pak dětská mozková obrna. Viz také syndrom, fetální (plodový), transfuze.

Nitroděložní transfuze, intrauterinní transfuze neboli IUT (zkratka pochází z anglického názvu intrauterine transfusion) je zákrok, při kterém lékaři plodu (nenarozenému dítěti) v děloze matky dodají krev od dárce, obvykle prostřednictvím pupečníku. Nitroděložní transfuze se používá v případech těžké anemie (chudokrevnosti) plodu. Viz také děloha, transfuze.

Malý krevní oběh je jiný název pro plicní oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Vyšetření krevních plynů je specializované laboratorní vyšetření, při kterém se měří (zjednodušeně řečeno) obsah kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Krev se odebírá z tepny na předloktí, případně z bříška prstu nebo ušního lalůčku, následně je analyzována ve speciálním přístroji. Viz také krev.

Diastolický krevní tlak je tlak krve v tepnách během diastoly. Normální hodnota diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 80 mmHg. Viz také systolický krevní tlak. Viz také diastola, krevní tlak.

Krevní tlak je tlak krve v tepnách, který dosahuje maximální hodnoty při systole a minimální hodnoty při diastole. Normální hodnota systolického/diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 120/80 mmHg. Viz také krev.

Krevní cukr je lidové označení pro glykemii. Viz také krev, cukry.

Zobrazeno 1 až 10 z 36

Počet výsledků